30.03.2015

MAN, NEOPLAN’ın tüm üretimini Türkiye’ye kaydırdı

Dünya - MAN Truck&Bus bünyesinde üretilen NEOPLAN'ın yeni üretim hattı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın da katıldığı törenle firmanın Ankara tesislerinde açıldı.
MAN Türkiye AŞ tarafından düzenlenen törende konuşan Işık, MAN’ın NEOPLAN’ın üretim üssü için Türkiye’yi seçmesinin tesadüf olmadığını, Almanya dışındaki ilk üretim tesisi olarak 1966'da kurulan MAN Türkiye’nin, en büyük ve kompakt otobüs fabrikası konumuna ulaştığını söyledi.


Türkiye’deki cirosunu son 15 yılda 309 kat, ihracatını ise son 10 yılda yaklaşık 9 kat artıran MAN Türkiye’nin, Ankara Akyurt’taki 317 bin metrekarelik tesisinde, bin 800 çalışanı ile her yıl yaklaşık bin 500 adet otobüs ürettiğini belirten Işık, şunları söyledi: "Bugün açılışını yapacağımız yeni NEOPLAN üretim üssü ile bu sayı daha da artacaktır. Bundan sonra MAN Otobüs Grubu'nun CITYLINER ve JETLINER ile yeni tasarım SKYLINER otobüsleri sadece bu tesiste üretilecek. Tüm NEOPLAN marka otobüslerin Ankara’da üretimi ülkemize istihdam ve ihracat alanında önemli katkılar yapacaktır. Aynı zamanda ülkemiz otomotiv sanayinin tasarım kabiliyeti artacak, imalat ve montaj teknolojilerimiz gelişecek, otomotiv tedarik sanayimizin ürün kalitesi yükselecektir.”


Işık, Türkiye’nin 2002'de 357 bin 405 adet olan otomotiv üretiminin 2014'te 1 milyon 2018 bin 848'e yükseldiğini, 2002'de 3.3 milyar dolar olan otomotiv ihracatının da 2014'te 18.1 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Işık, 2014 verilerine göre, Türkiye’nin dünya otomotiv üretiminde 17’nci sırada olduğunu, AB'de otobüs üretiminde birinci, hafif ve ağır ticari araç üretiminde ise ikinci, otomobil üretiminde ise 7’nci, toplam üretimde ise 6’ncı sırada yer aldığını anlatan Işık, Türkiye’yi otomotiv sektöründe üretim ve Ar-Ge üssü haline getirmeyi hedefl ediklerini söyledi.

Otobüs Görseli