13.10.2015

Türkiye ile Singapur serbest ticarette anlaştı

Yeni Şafak - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Lim Hng Kiang, iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerinin tamamlandığına dair Ortak Bildiri imzaladı.


Zeybekci ile Kiang, İstanbul Conrad Hotel'de düzenlenen G20 Ticaret Bakanları Toplantısı kapsamında basına kapalı olarak ikili görüşme gerçekleştirdi.


Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından, taraflar Türkiye ve Singapur arasında 2014'ün haziran ayında başlayan STA müzakerelerinin tamamlandığına dair Ortak Bildiri'yi imzaladı.


Bakan Zeybekci, imza töreninde yaptığı konuşmada, Singapur'la akla gelebilecek bütün sektörleri içeren kapsamlı bir STA imzalamak üzere yola çıktıklarını belirterek, bunu da yaklaşık 1,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamladıklarını söyledi.


Singapur'un, söz konusu anlaşmayla Türkiye için o bölgede çok önemli bir köşe taşı olacağını aktaran Zeybekci, "Türk şirketleri için orası çok önemli bir liman. Orada yerleştikten sonra Türk şirketleri ve ihracatçıları, 600 milyonluk bir nüfusun orta yerindeki Singapur'un avantajlarını sonuna kadar değerlendirecektir" diye konuştu.

Türkiye ile Singapur El Sıkışma Görseli