13.12.2012

Sumitomo Mitsui Bank - TYDTA arasında işbirliği anlaşması imzalandı

Dünya - Japon Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC) ile Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) arasında, Türkiye ve Japonya arasında karşılıklı ticaretin geliştirilmesi amacıyla bir mutabakat zaptı imzalandı.


Japonya'dan Türkiye'ye doğrudan yabancı yatırımın desteklenmesine yönelik imzalanan mutabakat zaptı kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan SMBC Avrupa Bölüm Başkanı ve Genel Müdürü Hiroyuki Iwami Şubat ayında İstanbul'da temsilcilik açtıklarını belirterek, "Proje finansmanı, kurumsal finansman, sendikasyon ve seküritizasyonları da kapsayan ürünlerle finans sektörünü destekliyoruz. Şubat ayından beri yaklaşık 1 milyar dolarlık bir finansman sağladık" dedi.


Türkiye'yi hem bir stratejik pazarlama ofisi hem de komşu ekonomilere bir kapı olarak gördüklerini ifade eden Iwami, 2013'te altyapı finansmanının önem kazanacağını belirtti.


SMBC son olarak, dün imzalanan ve İstanbul Boğazı'nın deniz altından karayolu ile geçişini sağlayacak 1.3 milyar dolarlık yatırım bütçesine sahip YİD modelli İstanbul Boğazı Avrasya Karayolu Geçişi (Tüp Geçit) projesinin finansmanında da yer aldı.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
türkiye; bankacılık sektörü; tydta; ilker aycı; sumitomo mitsui bank