19.01.2016

Davutoğlu: Türkiye bu coğrafyanın merkez ülkesidir

Habertürk - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe'de bulunan çalışma ofisinde, Türkiye'de yatırımı bulunan yabancı sermayeli firmalarla toplantıda bir araya geldi.

  

Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek, Lütfi Elvan, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Türkiye'de yatırımı bulunan yabancı şirketlerin temsilcileri katıldı.


Toplantıda bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu, "Vaatlerimiz ve reformlarımız bağlamında, ilk üç aylık planladığımız vaatlerimizin yüzde 60'ını gerçekleştirmiş ya da Meclis'e sevk etmiş durumdayız. Üç ay sonunda bu rakam yüzde 100 olacak" dedi.


Başbakan Davutoğlu, yabancı yatırımcılara vadedebilecekleri en önemli şeyin siyasi ve ekonomik istikrar olduğunu ifade ederek, "Tam da bu sebeple küresel kriz tecrübemizi sizlerle paylaştım. Dünyanın ekonomik ve siyasal olarak çalkalandığı bir dönemde iç siyasetteki problemlere, etraftaki jeopolitik risklere rağmen 13 yıldır Türkiye siyasi ve ekonomik istikrarını sürdürmüştür" diye konuştu.


Davutoğlu, küresel kriz sürecinde herhangi bir finans kuruluşu iflas etmeyen tek OECD ülkesinin Türkiye olduğunu belirterek, "OECD ülkeleri arasında finans kuruluşlarının krize girmediği tek ülke olduk. Küresel krizden çıkışla birlikte 24 çeyrek üst üste büyüdük, dünya ekonomisinin daraldığı bir dönemde bu çok büyük bir başarıdır. Kriz sonrası 2010-2014 arasında ortalama yıllık büyüme oranımız ise 5,4. Krizin başladığı 2007'den bu yana birçok ülke istihdam kaybı yaşarken biz yaklaşık 7 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Avrupa'da bunu gerçekleştirebilen herhangi bir ikinci ülke yok" dedi.


Davutoğlu, "Ülkemiz, enerji hatlarının kesiştiği bir noktada, lojistik olarak gittikçe gelişmekte olan bir bölgenin ortasında benzersiz konumu ile siyasi ve ekonomik olarak daha da güçlenecektir. Eski İpek Yolu kervanlarının yerini şimdi enerji hatları alıyor, lojistik merkezleri alıyor, kervansarayların yerini lojistik merkezleri alıyor ama coğrafyamız değişmiyor. Biz bu coğrafyanın ve Afro-Avrasya'nın merkez ülkesiyiz" şeklinde konuştu.


Başbakan Davutoğlu, toplantıda yer alan yabancı yatırımcılara hitaben konuşmasında şunları kaydetti:


"Biz Türkiye olarak yabancı yatırımcıların ülkemize olan ilgisinin devam ettiğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Hükümetimiz uluslararası yatırımların daha da artmasını, tüm sektörlere yayılması için elinden geleni yapmıştır ve yapmaya devam edecektir. Yabancı yatırım dostu bir hükümet ile muhatap olduğunuzu lütfen fark edin ve bundan emin olun. Biliyoruz ki bu ülkede kurulan her şirket açılan her fabrika milletimizin halkımızın yararınadır. Sizler yatırım yapıp ürettikçe, yeni istihdam kapıları açılacak, ülkemiz kalkınmakta, milletimizin refah seviyesi yükselecektir. Daima yatırımcılarımızın arkasında olacağız. Biz Türkiye'nin potansiyeline, gücüne güveniyoruz. Sizin de güvendiğinizin farkındayız. Ekonomimizin sağlam temellere dayandığına ve çok daha fazla büyüyeceğine inanıyoruz. Sizleri de bu süreçte bu ülkeye, artık kendi ülkeniz gibi sevdiğiniz bu ülkeye değer katma davet ediyoruz."

Ahmet Davutoğlu Görseli