31.03.2014

Petkim RES'i Alstom inşa edecek

Habertürk - İzmir Aliağa'da faaliyet gösteren Petkim, yaklaşık 55 milyon avroya mal olacak 51 MW gücünde rüzgâr enerji santrali (RES) kurmak için Fransa merkezli Alstom şirketi ile anlaşma imzaladı.

 

Tüm dünyada enerji ve taşımacılık alanında faaliyet gösteren Alstom ile anahtar teslimi RES için yapılan anlaşmanın Aliağa Petkim'deki protokol imza törenine, SOCAR ile Alstom'un Türkiye'deki üst düzey yöneticileri katıldı. Törende konuşan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, "SOCAR Türkiye olarak başta Petkim olmak üzere tüm faaliyet alanlarımızda ve gelecek yatırımlarımızda yenilenebilir enerjinin önemine inanıyor, bu inancımızın bir yansıması olarak da Petkim Yarımadası'nda Petkim RES yatırımına imza atıyoruz” dedi.

 

Yavuz sözlerine şöyle devam etti: “İlk fazı 27 MW ve ikinci fazı da 24 MW olacak olan Petkim RES, Petkim Yarımadası'ndaki enerji ihtiyacımıza yapacağı katkıdan öte hem bölgenin temiz enerjiye olan ihtiyacına hem de Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesine katkıda bulunacak. Yatırım kapsamında en önemli adımlardan biri olan tedarikçi konusunu, alanında profesyonel bir bakış açısına sahip Alstom ile çözümlemiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

 

Alstom Türkiye Başkanı Adil Tekin, "Petkim Rüzgâr Santrali için kullanacağımız ECO110 türbinlerinin, sahanın rüzgâr hızı ile mükemmel uyumu sayesinde santralden maksimum verimi alabileceğiz. Petkim gibi Türkiye'nin en önemli petrokimya tesisine bu rüzgâr türbinlerimizle enerji vereceğimiz için gurur duyuyoruz" dedi.

 

Yarımadanın yenilenebilir enerji kaynağı olacak olan Petkim RES'in ilk fazı 2015, ikinci fazı ise 2016 yılında tamamlanacak. İlk fazın ardından enerji üretimi % 12 artırılacak.

Petkim ve SOCAR Logosu
alstom; socar; petkim; anahtar teslim; rüzgar santralı; rüzgar türbini; enerji üretimi; yenilenebilir