1.04.2016

Türkiye 2015 yılında yüzde 4 büyüme ile beklentileri aştı

AA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan verilere göre Türkiye, 2015 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 5,7, yıl genelinde ise yüzde 4 büyüdü.


Büyüme rakamlarına ilişkin yazılı bir değerlendirme yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “2015'in 4'üncü çeyreğinde yüzde 5,7 oranında, yılın tamamında ise yüzde 4 düzeyinde bir büyüme oranı elde eden Türkiye; IMF ve OECD gibi önde gelen uluslararası kuruluşların büyüme beklentilerini dahi geride bırakan bir tablo çizmiştir." dedi.


Elitaş, “Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 4'lük büyümeyi tam olarak yakalayan bu oran, Türkiye'nin son 13 yıldır geçirmekte olduğu dönüşümün ne kadar sağlam bir ekonomik temele sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu başarı hükümetimizin kararlılıkla uyguladığı reformlarla, makroekonomik hedeflerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz politikalarla ve hiç şüphesiz dünyanın dört bir yanına açılmaktan hiçbir dönem imtina etmeyen cesur ihracatçılarımızın, sanayicilerimizin ve müteşebbislerimizin alın terleriyle tescillenmiştir", şeklinde konuştu.

 

Kamu kesimi, reel sektör, sivil toplum kuruluşları, akademi dünyası ve diğer tüm paydaşlarla koordine içerisinde gerçekleştirecek yapısal reformların, ülkenin stratejik perspektifini güçlendireceği, başarıları daha kapsayıcı ve sürdürülebilir kılacağı değerlendirmesinde bulunan Elitaş, şöyle devam etti:

 

"2015'in 4'üncü çeyreğinde yüzde 5,7 oranında, yılın tamamında ise yüzde 4 düzeyinde bir büyüme oranı elde eden Türkiye; IMF ve OECD gibi önde gelen uluslararası kuruluşların büyüme beklentilerini dahi geride bırakan bir tablo çizmiştir. Ülkemiz bu performansı ile 2015 yılında 23 Avrupa Birliği üyesi ülkeden daha hızlı büyümeyi başarmıştır."


 

Türkiye 2015 Yılında Yüzde 4 Büyüme Görseli