12.02.2014

Belçikalı Ravago, Tekpol'ü satın aldı

Dünya - Belçika merkezli petrokimya şirketi Ravago, bölgedeki üretim üssü olarak seçtiği Türkiye'de yatırımlarına devam ediyor.


Ravago'nun Türkiye'de faaliyet gösteren firmaları; Eastchem, Enplast ve Ravago Kimya'nın 2014 başında birleşmesi ile oluşan Ravago Petrokimya Üretim A.Ş, Poliüretan Sistem Evi ürünleri alanında faaliyet gösteren Tekpol AŞ'yi satın aldı.
Poliüretan ürün gruplarında Türkiye’de geliştirdiği kendi teknolojisiyle termoplastik poliüretan (TPU) üretimini 2 yıl önce faaliyete geçiren Ravago Petrokimya Üretim A.Ş., söz konusu satın almayı 36 milyon avroya gerçekleştirdi.


Hem termoplastik (TPU) hem de termoset poliüretan gruplarından olmak üzere 300'den fazla poliüretan sistemin üretimini gerçekleştiren Tekpol'ü satın alarak, büyümeyi sürdürdüklerini aktaran Ravago Türkiye Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Onur, şöyle konuştu:


"Hedeflediğimiz poliüretan portföyü açısından, ideal bir yatırım olarak gördüğümüz Tekpol'ü satın almamızın sonucunda, pazar payımızı katlayarak artırmayı hedefliyoruz. Diğer taraftan tüm segmentlerde yaygınlaşmasını planladığımız bir markalaşma sürecine de girmiş bulunuyoruz. Satın alma ile birlikte Ortadoğu, Rusya ve Körfez ülkelerinde poliüretanı pazarlamanın yanında, üretime yönelik yatırım çalışmaları için görüşmelere de başladık."


Türkiye'deki ilk plastik yatırımını, 15 yıl önce Resinex - BMY AŞ'yi kurarak, hammadde dağıtım alanında gerçekleştiren Ravago, bugün plastik hammadde üretim ve tedariği alanında lider firma konumunda bulunuyor. Türkiye pazarında faaliyet gösteren 8 grup firmasının, Ravago'nun global cirosu içindeki payı yüzde 10 olan Ravago Türkiye Grubu, bu başarısıyla ülkemizi Ravago'nun en stratejik bölgesi haline getirdi. Ravago geçen yıl içinde yaptığı 70 milyon avroyu geçen şirket alımı ve doğrudan yatırımlarının yanı sıra, toplamda 800 kişiye istihdam sağlamasıyla da Türkiye'ye ciddi ölçüde önem verdiğini gösteriyor.

" src=