14.06.2013

Teknopark İstanbul Ağustos’ta açılıyor

Dünya - Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise sayılı teknoparklarından birisi olması hedeflenen, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) ana ortaklığında Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nın yanında kurulan Teknopark İstanbul’un ilk etabı Ağustos ayının sonunda tamamlanıyor.


2023'e kadar tamamı bitirilmesi hedeflenen dört etaplık Teknopark İstanbul, tamamlandığında 30 bin yüksek nitelikli çalışan ile binin üzerinde yerli ve yabancı Ar-Ge odaklı kuruluşa ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 4 milyar dolara malolacak proje ile Türkiye’de inovasyon ve teknoloji geliştirme konusunda ciddi bir kabiliyet elde edilecek.


Yerli ve yabancı çok sayıda büyük şirket, Teknopark İstanbul'da yer almak için kuyruğa girdi. İlk etap için 1.034 başvuru gelirken, Bilim ve Teknoloji Kurulu'nca yapılan değerlendirmenin ardından yüzde 10'u yabancı olmak üzere 100 firmaya yer verildi. Daha çok bilişim teknolojilerinden talep gelmesine karşın Teknopark İstanbul'da ağırlıkla denizcilik, savunma sanayi, enerji, sağlık bilimleri, ileri elektronik ile havacılık ve uzay sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar yer alacak.


Teknopark İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Turgut Şenol, projenin ilk etabındaki 6 bloğun açılışını Ağustos sonunda gerçekleştireceklerini ifade ederek, önceliklerinin gelir değil, çok ciddi bir teknoloji ve katma değer yaratma olduğunu, bu nedenle elde edilecek gelirin "mükemmel bir teknopark" yaratılmasında kullanılacağını anlattı.


Teknopark Istanbul’un tamamlandığında yıllık 10 milyar dolarlık ciro elde etmesi öngörülüyor.

Teknopark İstanbul Görseli