16.03.2016

Erdoğan: TANAP'ı erken bitireceğiz

Sabah - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Türkiye ziyaretinden iki müjde çıktı. Ankara’da yapılan Türkiye- Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 5. Toplantısı'nda Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) çalışmaların planlanandan önce bitirilmesi konusunda fikir birliğine varılırken, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun Aralık ayında hizmete açılması karara bağlandı.


YDSK 5'inci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. Toplantı sonunda iki ülke arasında 6 anlaşma imzalandı. Toplantıda enerji, ulaştırma, savunma, askeri, turizm konuları ele alınırken, ağırlıklı gündem maddelerini TANAP ile Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi oluşturdu.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TANAP’da çalışmaların hızla ilerlediğini, projenin planlanan süreden önce tamamlanmasına çalışıldığını açıkladı. Erdoğan, Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu projesinin ise Aralık ayında açılacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Azerbaycan'la geliştirdiğimiz TANAP'ın planlanan süreden önce tamamlanması için çalışıyoruz. TANAP'ın bel kemiğini teşkil ettiği güney gaz koridoru konusunda da tüm paydaşlarla yakın koordinasyon halindeyiz. 29 Şubat'ta Bakü'de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu Toplantısı için Azerbaycan'ı tebrik ediyorum" dedi.


Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin iki ülke arasında ulaştırma sahasındaki öncelikli projelerden biri olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Londra'dan Pekin'e kadar demiryolu ulaşımını mümkün kılacak projenin inşallah Aralık ayında birlikte açılışını gerçekleştireceğiz. Böylece bu dev proje de açılışıyla birlikte dünyaya önemli bir mesaj olacaktır" şeklinde konuştu.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, Türkiye ile Azerbaycan'ın 2012'de TANAP Projesi'ni başlattığını belirterek, "TANAP'ın temel taşını beraber Kars'ta koymuştuk. 2 yıl sonra açılışını yapacağız" dedi.


 

Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev Görseli