16.07.2013

Türkiye, demiryolu taşımacılığında üretim merkezi olacak

Globalrailnews.com – Demiryolu taşımacılığının öneminin tüm dünyada artmasının beklendiği gelecek 10 yıl zarfında coğrafi konumu itibarı ile Türkiye bir “üretim merkezi” olma konusunda en avantajlı ülke.

 

Dünyanın önde gelen piyasa araştırma ve danışmanlıl şirketlerinden Frost & Sullivan tarafından hazırlanan küresel demiryolu taşımacılığı sektörü raporunda Afrika, Güney Amerika ve Orta Doğu’da ciddi bir büyüme beklendiğinin altı çizilerek, özellikle siyasi istikrarı artan Afrika ülkelerinde demiryollarının ciddi atılım yapmasının öngörüldüğüne değinildi.


Stratejik konumu ile Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupa’ya yönelik projeler geliştirmek isteyen demiryolu ekipmanı üreticileri için mükemmel bir yatırım merkezi olan Türkiye’ye özel bir yer ayrılan raporda, içinde bulunduğu borç krizi yüzünden Avrupa’nın bu anlamda cazip bir seçenek olmadığına vurgu yapıldı.


2023 yılına kadar demiryolu ağını neredeyse iki misli büyütmeyi planlayan Türkiye’de demiryolu taşımacılığına yatırımlar artarak sürüyor. Gelecek 10 yıl süresince ülke genelinde 26 bin kilometreye ulaşacak demiryolu ağının yaklaşık 10 bin kilometresini hızlı tren hatları oluşturacak.


Ülkenin demiryolu taşımacılığına verdiği önem ve taşıdığı potansiyel, yabancı yatırımcıların da dikkatini çekiyor. Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş (TÜLOMSAŞ) ile Eskişehir’de ortaklaşa lokomotif üretimine başlayan General Electric (GE) gerek iç gerekse dış pazarı hedefliyor. Türkiye’ye 150 milyon dolar yatırım yapan ABD’li firma senede 50 ila 100 lokomotifi Eskişehir tesislerinde üretmeyi planlıyor.

Tren Görseli