19.04.2012

İki dünya devi Türkiye'de yatırım yapacak

Hürriyet – Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Washington temaslarında iki dünya devinin Türkiye'ye yatırım yapmak isteklerini kendisine ilettiğini söyledi.


Bakan Çağlayan, Türk basın mensuplarına gün sonu yaptığı açıklamada, kendi alanlarında dünya devi olan Blackberry cihazlarının üreticisi RIM ve otomotiv üreticisi Chrysler firma yetkililerinin kendisi ile görüştüğünü ve bu iki firmanın Türkiye'ye yatırım yapmakta çok hevesli olduklarını aktardı.


Chrysler firmasının otomotiv alanında Türkiye'deki teşviklerden yararlanmak istediklerini belirten Bakan Çağlayan, teknolojide bir dünya markası olan RIM firmasının ise FATİH projesi ile yakından ilgilendiğini açıkladı.


Türk eğitim sisteminde 15 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren FATİH projesine talip olan RIM'in, güçlü ismi ile bu alandaki rekabeti artırması öngörülüyor.
Dünya çapında 120 ülkede satış yapan otomotiv sanayi devi Chrysler 4 ülkedeki 33 fabrikasında 52 bin kişiyi istihdam ediyor. Firma ABD'de yüzde 9,2 Kanada'da ise yüzde 13 pazar payına sahip bulunuyor.

/Style%20Library/Invest/images/news.png
Türkiye; türkiyede yatırım; fatih projesi; blackberry fatih projesi; rim fatih projesi; chrysler türkiye; zafer çağlayan