7.02.2014

İtalyan dev Turboden’den 300 milyon avroluk imza

Star - Yabancı firmaların Türkiye’ye yatırımları hız kesmiyor. Türk firması Sun Group ile enerji alanında anlaşma yapan dünyaca ünlü İtalyan-Japon şirketi Turboden, Manisa ve Çanakkale bölgelerinde toplamda 300 milyon avro değerinde her biri 100 megavat (MW) gücünde iki ayrı Jeotermal enerji üretim santrali kurmak için geliyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İtalya ziyareti sırasında yapılan Türk-İtalyan İş Formu çerçevesinde Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katılımı ile şirketler arasında yatırım ve teknoloji transferi protokolü imzalandı.

Sun Group’tan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Türkiye dünyada, jeotermal kaynaklara sahip lider ülkelerden biridir. Son döneme kadar jeotermal enerjiden elektrik üretiminde ülkemizin kapasitesi yeteri kadar kullanılmamıştır. Ancak son yıllarda hükümetimizin bu alanda vermiş olduğu teşvikler önemli bir kaynağın faaliyete geçmesine sebep olmuştur."

 

Dünyada jeotermal kaynaklar açısından yedinci sırada yer alan Türkiye'de kurulu gücün yüzde 6'sına tekabül eden yaklaşık 250 MW'lık bir kesim jeotermal kaynaklardan elde ediliyor. 2023 yılı enerji sektörü hedefleri arasında jeotermal kaynakların toplam kurulu gücünün en az 600 MW'a çıkarılması da bulunuyor.

Jeotormal Kaynak ile İlgili Görsel